Ana içeriğe atla

Ahlaken Yalnız Kalmak!

Tarihin en tartışmalı referandumu sonuçlandı.
Toplum olarak “hayır” dediğimiz halde, kanunu açıkça ihlal eden YSK’nın yaklaşık 2,5 milyon “mühürsüz oyu” geçerli saymasının sonucunda“evet” cephesi kazanmış ilan edildi.
Böyle bir kararın, troller hariç, evet verenlerin çoğunluğu dahil olmak üzere, hepimizin göğsünün üstüne bir ağırlık çökmesine, haksızlığa uğramışlık duygusuna kapılmamıza yol açtığına eminim.
Bu yazı yazıldığında henüz sonuç kesinleşmemişti ama artık Türkiye’de yeni bir hukuksal düzen geçerli!
Bu yeni hukuksal düzen, hiç kuşkusuz binlerce yıllık vicdani geleneği ve ahlaki birikimi de yok etti.
Vicdani gelenek ve ahlaki birikim denilince izlediğim filmden bir cümle dikkatimi çekti.
AŞK, ŞİDDET VE CİNAYET! 
Filmin adını hatırlamıyorum.
mühürsüz oylar ile ilgili görsel sonucuBirbirlerine sırılsıklam âşıklarken günü geldiğinde aşkları biten bir çiftin cinayete varan hikâyesi!
Kadın oldukça varlıklı ama ilişkilerinin başlangıcındaki temel saik bu değil; hakikaten aşıklar.
Sonrası malum; bıktırıcı tekrarlar, rutin gerilimler…
Erkek bu arada bir de sevgili ediniyor.
Derken, bir gün kadın banyoda ölü bulunuyor.
Kuşkular üzerine çeken ve hakkında dava açılan adam, 1 milyon dolar kefalet karşılığında serbest kalıyor.
Kendisine avukat olarak ünlü bir hukuk profesörünü tutan adam, ilk yargılamada jüri tarafından suçlu bulunuyor.
O noktada “ortak akıl” devreye giriyor ve hukuk profesörünün genç ekibi, bazı kuşkuları dile getirerek adamın yeniden yargılanmasını sağlıyor.
Yeniden yargılama bitiyor ve profesör, gelişmeleri haber vermek için adamın evine geliyor.
Adam ve sevgilisi umutsuz biçimde soruyorlar.
Profesör; “sonuç beklediğimiz gibi olmadı” diye cevap verip, cümlesini tamamlamadan dikkatle karşısındakilere bakıyor. Belli ki tepkilerini ölçmek istiyor.
Sevgili konumundaki kadın, ağlamaklı bir şekilde, adama dönüp, “biliyordum, bundan kurtulmamız imkansız” mealinden bir şeyler söylüyor.
O sırada profesör, sözünü tamamlıyor; “ beklediğimizden daha iyi bir sonuç aldık” diyor.
Adam ve sevgilisi, aklandığını öğrenince sevinç çığlıkları atıyorlar; kadın 1 milyon doların hayalini kuruyor.

YENİ DÖNEM, YENİ GÖREV!
Adam, profesöre “elbette biz çok güçlüyüz” şeklinde bir cümle kuruyor.
İşte o an hukuk profesörü, benim açımdan tarihi anlamı olan şu sözü söylüyor:
Hukuken güçlü olabilirsiniz ama ahlaken yalnızsınız.”
Bu referandum, Türkiye’de yalnızca yeni bir hukuksal düzen tesis etmekle kalmadı; aynı zamanda ahlaken yalnızlaşan bir muktedirler düzeni yarattı.
Davul zurna ile girdiklerini iddia ettikleri AB’den kapı dışarı edilmelerine ramak kalınan bir noktaya gelinmesi de, bu “ahlaki yalnızlık” nedeniyledir.
Ne uğruna?
“İktidarı yasamanın denetiminden kaçırmak” uğruna!
Yani “iktidardakiler güçlenirken” Türkiye giderek yalnızlaşıyor.
Bize düşen görev, Türkiye’yi içine çekildiği bu yalnızlıktan kurtarmaktır.

Yeni dönemin “amasız-fakatsız”, tartışmasız yerine getirilmesi gereken görevi budur.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ziya Yılmaz'ı yitirdik: Erken Ölen Mintanıyla gömülsün!

Akşam yerini geceye henüz bırakmıştı ki Nart Bozkurt aradı; “Ziya Abi’yi kaybettik” dedi. Mahir Çayan’ın dava arkadaşı Ziya Yılmaz, sonsuzluğa göçmüştü. Zorlu ama dolu bir hayatı 73 yıllık ömre sığdıran Ziya Abi’miz artık sonsuzluk evrenindeki ebed müddet istirahatgahına çekilmiş bulunuyor.
Nart Bozkurt, O’nu anlatmak için Edip Cansever’in, ''Güç iştir çünkü bir tarihi insan gibi yaşamak, Bir hayatı insan gibi tamamlamak güç iştir" dizelerini seçmişti. Söz konusu Ziya Abi olduğu için hakikaten öyle!
İlk TİP kurulduğunda Fatsa İlçe Başkanlığını üstlenmiş; başını çektiği fındık mitingleri, sorunun kapitalizmin vahşetinden kaynaklandığına karar vermesini kolaylaştırmıştı. Bu tarihten sonra O’nu, şiddet eksenli devrimci eylemlerin içinde görüyoruz.
Mahir Çayan ile kurdukları THKP-C, “siyasi mücadele için silahlı propaganda” yöntemini benimsemişti. İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Efraim Elrom'un kaçırılması eylemine katılmış; sonrasında, aralarında Mahir Çayan’ın da bulund…

Limon yetmez; tekila ve tuz da istiyoruz!

YSK’nın yasaya aykırı olarak geçerli saydığı mühürsüz oylar sayesinde kabul edilen Anayasa paketi kesinleşti ve böylece Erdoğan’ın partisine geri dönmesinin önü açıldı. Böylece fiilen hiç ayrılmadığı AKP’yi hukuken de yönetme ve Türkiye’nin yıllar önce vazgeçtiği partili Cumhurbaşkanlığı görevini yerine getirme hakkına kavuştu. Bu durum, sandık kapanır kapanmaz hayır oyu atanların tamamıyla evet atanların önemli bir bölümünün sonuçların şaibeli olduğuna ilişkin mutabakatını daha da belirginleştirdi. 1 Mayıs meydanlarının önceki yıllara oranla daha kalabalık ve coşkulu olması da bunu göstergesi! İşte ve “ahval ve şerait” içinde yerel, genel ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağı 2019’a doğru yol alıyoruz. BİR NOKTADAN SAYISIZ DOĞRU GEÇER! Referandum, bir matematik kuralı olan bu sözü sosyal hayatta da doğrulamış oldu. Farklı doğruların kesişme noktası halindeki hayır oylarının yekpare durması halinde 2019 seçimlerinin AKP ve Erdoğan açısından zorlu geçeceği anlaşılıyor. Zoru kolay et…

Hocam Ahmet Taner Kışlalı

Benim üniversite maceram, 12 Eylül Öncesi ve sonrası olmak üzere iki kısımdan ibarettir. İlk üç yarıyılı faşist saldırılar altında; son beş yarıyılı ise baskının kol gezdiği bir ortamda okudum.  Ara vermek zorunda kaldığım 1980-83 arasında ise Mamak’a “sonbahar gel(mişti)”. Kendi “sonbahar”ım henüz bitmişti ki çıkan “öğrenci affı” ile okula dönmüştüm. Bana yakınlık göstermek isteyen herkesten “gizli polis” çıkartacak kadar “tecrübe” sahibi idim ama diğer öğrenciler için bir “muamma” olduğumu fark edemedim. “Ricat” yaşanmış olsa da “sol hava”nın hakim olduğu bir okula, dönemin ortasında gelip, sınıfın en arkasına konuşlanmış; dersi oradan dinleyip, konuşmaları oradan takip etmeye başlamıştım. Neredeyse kimsenin tanımadığı ve sadece “dinlemekle yetinen”, yaşı diğerlerine oranla bir miktar “geçkin” birinin “muamma” olarak tanımlanması, “hafif” bile kaçar; varın gerisini siz düşünün.
KALABALIKTAKİ YALNIZI GÖREBİLMEK Derslere girdikten sonra öğrencilerin söz almasında azalma olduğunu ilk f…