Ana içeriğe atla

Ezidi'ye arka çıkmazsan!...

Rivayet bu ya, bir Ezidi, bir Hıristiyan ve bir Müslüman üç arkadaş, Midyat’ta gezinirlerken, dere kenarında güzel bir bostan görmüşler.
Midyat’ın ağalarından birine aitmiş bostan!
Etrafa bakmışlar, kimse yok!
Dalmışlar bostana, istediklerini koparıp yemişler.
Sonra da yan gelip yatmışlar!
Ağa bu!
Su uyur ağa uyumaz!
Bakmış üç delikanlı, bostanında uyuyor; üstelik her şeyin tadına baktıklarını da anlamış.
Ağanın canı çok sıkılmış. Ancak kızgınlığını üçüne karşı aynı anda gösteremeyeceğinin de farkındaymış.
Önce Ezidi’ye yönelmiş:
Ulan” demiş, “hadi İslam ve Hıristiyanlık hak dini. Onlar benim malımı, benden izin almadan yiyebilirler. Peki sen bu hakkı nereden alıyorsun?”
Başlamış vurmaya!

Ağa, Ezidi’yi “yer misin, yemez misin” diye döverken, diğer iki arkadaşı, hiçbir müdahalede bulunmamış; sessizce seyretmişler.
Muhtemelen akıllarından, “bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın” sözü geçmiştir.
Ama “yılan” bu, “dokunmanın tadı”na bir kez vardı mı, bir daha durmaz.
Nitekim öyle olmuş; ağa, Ezidi’yi dövüp, pestil gibi bir kenara attıktan ve şöyle bir nefeslendikten sonra Hıristiyan’a yönelmiş:
“Ulan” demiş, “Müslüman’ın malı ortaktır. Bu Müslüman’ın benim malımda göz hakkı var. Peki sen bu hakkı nereden aldın?”
Bu sefer başlamış Hıristiyan’ı dövmeye.
Az önce Ezidi  dayak yerken Hıristiyan ile birlikte film seyreder gibi seyreden Müslüman, ağanın sözleri karşısında gururlanmış ve o tuhaf gururla bu kez yalnız başına seyretmiş, Ağa’nın Hıristiyan’ı dövmesini.
Ağa, “yer misin, yemez misin” deyip, Hıristiyan’ı da dövmüş. Ama o kadarla kalmamış; bu kez dönmüş Müslüman’a!
Sen” demiş, “benimle aynı dindensin. Bunu bana nasıl yaparsın; nasıl din düşmanlarımızla bir olup, benim bostanıma girersin?”
Müslüman’ı da bir güzel dövmüş!
Üç arkadaş, tek bir kişiden dayak yemiş olmasına mı yansınlar; arkadaşları dayak yerken seyirci kalmalarına mı bilememişler. En sonunda Müslüman olan Hıristiyan’a dönüp, “Ezidi’ye sahip çıkacaktık” demiş.
Demiş ama iş işten geçmiş!
“17 OY”UN CEREMESİ!
Bu kıssadan hisseyi hatırlamamı sağlayan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’na 25 yıl hapis cezası verilmesi oldu.
Son dakika: CHPli Enis Berberoğluna tutuklama kararı
Hakkındaki davayı da, gerekçesini de biliyorsunuz.
Güya, Berberoğlu, MİT'e ait TIR'ların durdurulmasıyla ilgili görüntüleri deşifre ederek, “örgüte yardım ve yataklık” yapmıştı.
Milletvekili ama “damat” olmadığı için hemen tutuklandı.
Neye göre?
CHP’nin de destek verdiği “dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin yasal düzenleme”ye göre!
Berberoğlu, dokunulmazlıkların kaldırılması için evet oyu vermemiş ama bildiğim en az 17 CHP'li vekil, evet oyu kullanıp, dokunulmazlıkların kaldırılması için manivela görevi gördüklerini biliyoruz.
O “17 oy”, evrensel “yasalar geriye doğru işlemez” hukuk kurallarının çiğnenmesine vesile olmuştu. Kılıçdaroğlu’nun HDP ile aynı kefede değerlendirmekten korktuğu için "Anayasaya aykırı ama evet oyu vereceğiz" dediği işte böyle bir hukuksuzluğun sonucudur.
O hukuksuzluğun sonucudur Berberoğlu’nun başına gelen.
O “17 oy”un içinde, kararı, "Diktatörü nasıl hoşnut ederim derdindeki yargıçların muhalefete göz dağı" olarak değerlendiren Engin Altay, “CHP faşizme teslim olmayacak" diyen Özgür Özel ve “Yarın saat 11’de Güven Park’ta olacağım. Elimde sadece bir afiş olacak. Adalet yazacak üzerinde. Adalet” diyen CHP’nin Genel Başkanı Kılıçdaroğlu var mıydı?
Varsa da artık bir önemi yok!
CHP, HDP’ye yönelik, haksız ve hukuksuz operasyonlara karşı bilinçli bir suskunluk içine girdi; çünkü AKP İktidarı kendisini ne kadar güçlü hissederse hissetsin devleti kuran CHP’ye yönelik operasyonel bir adım atmaya cesaret edemeyeceğin yanılgısı içindeydi.
Ne büyük yanılgı!
O yanılgının bedeli, şimdilik, kamuoyu tarafından zaten bilinen bir haberin haberleştirilmesine aracılık eden Berberoğlu’nun tutuklanması oldu.
SUSMA, SUSTUKÇA SIRA SANA GELECEK”
Şimdilik diyorum; zira Türkiye’nin başına gelenler, giriş bölümünde anlattığım “üç arkadaş”ın başına gelenlerin “ikinci evresi” niteliğini taşıyor.
Umarım “üçüncü evre”yi yaşamayız.
Umarım Kılıçdaroğlu’nun “adalet istiyorum” çağrısı, Türkiye’yi “Ezidi’ye arka çıkacaktık” pişmanlığını yaşamaktan kurtarır.
Gelinen nokta, Valtaire’in, “…yazdıklarınızdan nefret ediyorum ama yazmaya devam etmeniz için canımı veririm” sözünün bir kez daha doğrulandığını göstermektedir.
Demek ki neymiş?
Her koşul ve durumda evrensel kuralı savunmak gerekirmiş!

Bu veciz sözün bizdeki karşılığı, “susma, sustukça sıra sana gelecek” şeklindedir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ziya Yılmaz'ı yitirdik: Erken Ölen Mintanıyla gömülsün!

Akşam yerini geceye henüz bırakmıştı ki Nart Bozkurt aradı; “Ziya Abi’yi kaybettik” dedi. Mahir Çayan’ın dava arkadaşı Ziya Yılmaz, sonsuzluğa göçmüştü. Zorlu ama dolu bir hayatı 73 yıllık ömre sığdıran Ziya Abi’miz artık sonsuzluk evrenindeki ebed müddet istirahatgahına çekilmiş bulunuyor.
Nart Bozkurt, O’nu anlatmak için Edip Cansever’in, ''Güç iştir çünkü bir tarihi insan gibi yaşamak, Bir hayatı insan gibi tamamlamak güç iştir" dizelerini seçmişti. Söz konusu Ziya Abi olduğu için hakikaten öyle!
İlk TİP kurulduğunda Fatsa İlçe Başkanlığını üstlenmiş; başını çektiği fındık mitingleri, sorunun kapitalizmin vahşetinden kaynaklandığına karar vermesini kolaylaştırmıştı. Bu tarihten sonra O’nu, şiddet eksenli devrimci eylemlerin içinde görüyoruz.
Mahir Çayan ile kurdukları THKP-C, “siyasi mücadele için silahlı propaganda” yöntemini benimsemişti. İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Efraim Elrom'un kaçırılması eylemine katılmış; sonrasında, aralarında Mahir Çayan’ın da bulund…

Figüransınız Beyler!

Evet, son sözüm bu ama baştan söylüyorum. 7 Haziran seçimleri öncesi Diyarbakır’a ve hemen sonra Suruç’ta gencecik çocukların üzerine atılan bombalamalar ile başlatılan kaos ortamı, Beşiktaş ile tırmanışa geçirip, ülkedeki özgürlük ve demokrasi kırıntılarının rafa kaldırılmasına kaldıraç olduğunuz için. Üzerinizde sakil duran “Özgürlük Şahinleri” adıyla “Türkiye’de rahat bir yaşam beklemeyin” diyerek üstlendiğiniz o kanlı eylem nedeniyle figüransınız. Eğri oturup doğru konuşalım; bu açıklamanın, 80 öncesinde “devletine yardım ettiği” yalanıyla toplumu terörize eden faşist güruhun kullandığı “kana kan, intikam” sloganından bir farkı olmadığı için. Üstelik “Türk halkı TAK’ın direk hedefi değildir” gibi cafcaflı bir cümle eşliğinde, “Kürtler ölüyorsa siz de öleceksiniz” tehdidini yapmayı da ihmal etmediğiniz için. KÜRTLERİN ACISIYLA ZERRECE İLGİNİZ YOK! Beşiktaş – Bursaspor maçının bitiminden sonra patlattığınız bombalarla, 44 kişiyi katledip, 14’ü ağır olmak üzere 136 kişiyi yaralanması…

Bugün günlerden Erdal Eren!(*)

Her idam acımazsızdır. Her idam insanlık suçudur ama bazı idamlar birkaç kez insanlık suçudur. 12 EylülDarbesinin alelacele idam sehpasına çıkardığı Erdal Eren'in idamı işte böyle bir idamdır. 13 Aralık 1980 günü çıkardılar idam sehpasına ve o an itibariyle henüz 17'sinde bir çocuktu. Yani cuntacıların yasalarına göre bile idam edilmesi imkansız olan bir yaşta. İDAM İNSANLIK SUÇUDUR! İnsan Hakları Günü'nde de yazmıştım. "bu ülkenin ve bu topraklarda yaşayan halkların çıkarı, her hal ve şartta darbelere ve darbelerin yarattığı gerilim sonucu uygulanan idam gibi çağdışı yöntemlere karşı çıkmaktan geçmektedir. "Herkesin adil yargılanma hakkına sahip olup, hiçbir baskıya maruz kalmadan yargılanmaları mümkün olsa ve işledikleri suç ne kadar ağır olursa olsun idam denilen çağdışı cezaya çarptırılmasalardı, bugün hala yürekleri kanatmazlardı." (http://blog.radikal.com.tr/turkiye-gundemi/insan-haklariyla-insan-82256) SON BAKIŞ! TıpkıSezen Aksu'nun şarkılaştırdığı o an gi…